а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ендемичен

ендемичниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 31841
1. Што има карактер на ендемија.
Англиски: endemic
Употреба: Медицина
Примери:
Ендемична треска.
2. Карактеристика за редок вид растенија или животни распространети само во определена област или за самата област.
Англиски: endemic
Употреба: Биологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи