а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ему

мн. емуа
Вид збор: Именка, среден род
Вид птица слична на нојот, која живее во Австралија.
Латински: Dromaius novaehollandiae Англиски: emu
Употреба: Зоологија
Примери:
Емуто чекореше по прашливата рамнина.