а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

емулгатор

мн. емулгатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42418
1. Средство што се додава за да се добие емулзија од две течности.
Англиски: emulsifier Албански: emulgator
Употреба: Хемија
Примери:
Овој производ е без емулгатор.
2. Апарат за подготвување на емулзија.
Англиски: emulsifier Албански: emulgator