а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

емоција

мн. емоции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2693
Душевна состојба на радост, љубов, гнев, страв итн.
Англиски: emotion
Примери:
Таа не може да ги контролира сопствените емоции.
Внесе многу емоција во работата.