а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

емоционален

емоционалниот
Вид збор: Придавка
Својствен на емоција, предизвикан од емоција.
Англиски: emotional
Изведенки
1. емоционално прил.
Пример: Реагира многу емоционално.
2. емоционалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи