а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

емотивен

емотивниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8100
Чувствителен, подложен на емоции.
Англиски: emotional
Примери:
Емотивна постапка.
Емотивен човек.
Изведенки
1. емотивно прил.
Пример: Таа реагираше емотивно.
2. емотивност ж.