а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

емиш

(едн.) емишот
Вид збор: Именка, машки род
овошје
Англиски: fruit Турски: yemiş Албански: pemë, fruta
Употреба: Архаизам , Гастрономија
Примери:
Пред јадење емишот секогаш да се измие!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи