а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

емитент

мн. емитенти
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што емитира хартии од вредност.
Англиски: emitter Албански: emitent
Употреба: Економија
Примери:
Обврзницата претставува долгорочна должничка хартија од вредност, со чија продажба емитентот доаѓа до дополнителен капитал.
2. Тој што емитира индустриски гасови во атмосферата.
Англиски: polluter Албански: ndotës, emitues
Употреба: Екологија
Примери:
Сечењето на шумите е вториот значаен емитент на јаглеродниот диоксид, особено во развиените земји.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи