а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

емисија

мн. емисии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4751
1. Испуштање, испраќање светлинска, звучна, електрична енергија, електромагнетски бранови и сл.
Англиски: emission Албански: dërgim, emitim
Употреба: Физика
Примери:
Емисија на гама-зраците.
2. Определена (по време и по содржина) програма што се емитува на радио, на телевизија.
Англиски: program Албански: emision, program
Примери:
Емисија од културата.
Емисија за деца.
3. Издавање, пуштање во промет пари или вредносни хартии.
Англиски: emission Албански: emision, lëshim
Употреба: Економија
Примери:
Емисија на нови банкноти.
Изведенки
емисиски прид.
емисискиот