а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

емисар

мн. емисари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што е испратено од некоја држава, партија кај некого (обично во друга земја) со посебна задача.
Англиски: emissary
Употреба: Дипломатија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи