а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

емират

мн. емирати
Вид збор: Именка, машки род
Област, држава, регион под власт на емир.
Англиски: emirate Турски: emaret
Примери:
Арапските емирати
FlexiMac
 менување на македонски глаголи