а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еминенција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25326
1. угледност, истакнатост, возвишеност
Англиски: eminence Албански: eminencë
2. Титула за угледни, истакнати личности.
Англиски: eminence Албански: eminencë
Употреба: Дипломатија
Примери:
Неговата еминенција, господинот професор.