а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

емигрира

емигрираат, емигрирал; емигрирај; емигрирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 15470
Се исели, се иселува, од својата земја во друга.
Англиски: emigrate
Примери:
Тој емигрира во Белгија уште пред десет години.
Изведенки
емигрирање ср.
глаг. им.