а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

емиграција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5121
1. Доброволно или принудно иселување од една земја во друга од различни причини (политички, економски).
Англиски: emigration Албански: emigracion
2. Група луѓе што се иселиле од една земја во друга.
Англиски: emigration Албански: emigracion
Примери:
Нашата емиграција сѐ уште ги задржала врските со татковината.
Изведенки
емиграциски прид.
емиграцискиот
Пример: Емиграциски процеси.