а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

емигрант

мн. емигранти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2844
Тој што се наоѓа во емиграција.
Англиски: emigrant
Изведенки
1. емигрантка ж.
мн. емигрантки
2. емигрантски прид.
емигрантскиот
Пример: Емигрантски камп.