а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ембрион

мн. ембриони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18052
1. Зачеток на човек или на животно во почетниот стадуим на развитокот.
Англиски: embryo Албански: embrion
Употреба: Медицина
2. Зародок во цутот на растение.
Албански: embrion
Употреба: Ботаника
3. Нешто што е во зачеток, што најавува некаков почеток.
Англиски: beginning Албански: fillim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ова дело беше ембрионот на цела една насока во литературата.