а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ембарго

(едн.) ембаргото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 38300
1. Забрана на извоз или на увоз на стоки или на други вредности.
Англиски: embargo Албански: embargo
Употреба: Дипломатија , Економија
2. Забрана на објавување вест, информација за некое време или трајно.
Англиски: news blackout Албански: ndërprerje, ndalim