а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еманципира

(се) еманципираат; еманципирал; еманципирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 39061
Стане, станува рамноправен и независен, ослободувајќи се од некои ограничувања.
Англиски: emancipate
Примери:
По овие промени жените бргу се еманципираа.
Изведенки
еманципирање ср.
глаг. им.