а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елинофил

мн. елинофили
Вид збор: Именка, машки род
Почитувач, љубител, приврзаник на грчките култура, јазик, историја, обичаи и сл.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи