а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елинофилство

(едн.) елинофилството
Вид збор: Именка, среден род
Почитување и прифаќање на грчката и старогрчката култура.
Примери:
Тој ќе се врати во својот темен Охрид, за да се пресмета со елинофилството, затоа што длабоко во себе знае дека не е Грк.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи