а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елинист

мн. елинисти
Вид збор: Именка, машки род
Проучувач на грчките култура, јазик, историја и литература.
Изведенки
1. елинистка ж.
мн. елинистки
2. елинистички прид.
елинистричкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи