а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елинизира

елинизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Со сила наметне нешто својствено на грчката култура.
Турски: helenizoj
2. Прифати, прифаќа нешто својствено на грчката или на старогрчката култура.
Албански: helenizoj
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи