а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елинизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Погрчување, насилно наметнување на нешто со грчко или старогрчко обележје.
Англиски: hellenize Албански: helenizim
2. Прифаќање и внесување нешто со грчко или старогрчко обележје.
Англиски: hellenize Албански: helenizim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи