а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елиминира

елиминираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
отстрани, отстранува, исклучи, исклучува
Англиски: eliminate
Примери:
Не беше лесно да се елиминира противникот.
Тој ја елиминира конкуренцијата.
Изведенки
елиминирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи