а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елиминација

(едн.) елиминацијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Отстранување, отфрлање, изделување.
Англиски: elimination Албански: eliminim
Примери:
Немаше елиминација и сите екипи беа во финалето.
2. Во спортот - исклучување од понатамошно натпреварување.
Англиски: drop out Албански: eliminim
Употреба: Спорт
Изведенки
елиминациски прид.
елиминацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи