а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елиминаторен

елиминаторниот
Вид збор: Придавка
Што е наменет да врши избор преку елиминација.
Англиски: eliminatory
Примери:
Оваа фестивалска вечер има елиминаторен карактер.
Елиминаторен натпревар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи