а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

еликсир

мн. еликсири
Вид збор: Именка, машки род
1. Најфин екстракт од некоја материја.
Англиски: elixir Албански: eliksir
2. Напивка за вечен живот.
Англиски: elixir Албански: eliksir
FlexiMac
 менување на македонски глаголи