а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елече

мн. елечиња
Вид збор: Именка, среден род
1. елек
Англиски: vest Албански: jelek
2. Дел од долна женска облека што ги придржува градите.
Англиски: bra Албански: jelek, sutien
FlexiMac
 менување на македонски глаголи