а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елефантијаза

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Тропска болест кај која се здебелува еден дел од телото.
Латински: Elephantiasis tropica Англиски: elephantiasis
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи