а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елен

мн. елени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4043
Четириножно, тревопасно диво животно од родот копитари (преживари) со разгранети рогови кај мажјакот.
Латински: Cervus elaphus Англиски: deer Албански: dre, kaproll
Употреба: Зоологија
Примери:
европски елен
азиски елен
Изведенки
1. еленче ср.
мн. еленчиња
дем.
2. еленски прид.
еленскиот
Што е од елен, што му припаѓа, што се однесува на елен.
Пример: еленска кожа, еленски скок, еленско месо
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК