а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елем

Вид збор: Честичка
нели, значи, само
Англиски: only Турски: hele
Употреба: Архаизам
Примери:
Елем, да се направи адетот и да прикажуваат децата кога ќе пораснат дека „филан и филан јас го знам и на сповојницата сум му бил“.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи