а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елементарен

елементарни
Вид збор: Придавка
1. Што е основен, појдовен, едноставен.
Англиски: elementary
Примери:
елементарни услови
елементарни вежби
елементарно познавање
елементарни права
2. Што е предизвикан од природна сила, независен од човековото влијание.
Примери:
Елементарна непогода.
Изведенки
елементарност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи