а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

елек

мн. елеци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7233
Вид кратка горна облека без ракави, плетена или од штоф, со копчиња напред. Се носи врз кошула, а под сако.
Англиски: vest Турски: yelek
Примери:
Освен гитарите од некои славни рок-музичари, на аукцијата ќе се најдат и елекот што Лејди Гага го носеше на турнејата во 2010 година.
Оваа есен, машките елеци од сите видови како никогаш досега се во мода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК