а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електрошок

мн. електрошокови
Вид збор: Именка, машки род
Шок предизвикан со електрична струја при лекување на некои психички заболувања.
Англиски: electroshock
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи