а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електрохемија

(едн.) електрохемијата
Вид збор: Именка, женски род
Дел од физичката хемија како научна дисциплина што го проучува заемното дејство на физиката и на хемијата врз електричните процеси.
Употреба: Хемија
Примери:
Електрохемијата е гранка од физичката хемија што ги проучува процесите при кои што доаѓа до проток на струја како резултат на одвивање на некоја хемиска реакција.
Изведенки
електрохемиски прид.
електрохемискиот
Пример: електрохемиски процес, електрохемиски отсек
FlexiMac
 менување на македонски глаголи