а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електротехника

(едн.) електротехниката
Вид збор: Именка, женски род
Област од техниката во која се проучува примената и искористувањето на електричните и магнетните појави во практични цели.
Примери:
Електротехниката е областа на инженерството што генерално се занимава со проучување и примена на електрична енергија, електроника и електромагнeтизам.
Изведенки
електротехнички прид.
електротехничкиот
Пример: Електротехничкиот факултет со седиште во Радовиш е единствениот факултет од оваа област во регионот на Источна Македонија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи