а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електростопанство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Гранка од стопанството која се занимава со искористување на природните извори на енергија за производство на електрична енергија, со пренос и со доведување на електричната енергија до потрошувачите.
Англиски: electricity industry Албански: elektroekonomia
Употреба: Економија
2. Зграда, претпријатие што води грижа за производството и искористувањето на електричната енергија.
Албански: elektroekonomia
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи