а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електроспроводник

мн. електроспроводници
Вид збор: Именка, машки род
Спроводник на електрична енергија.
Англиски: electrical conductor
Употреба: Технологија
Примери:
Невремето искорна дрвја, собори електроспроводници и преврте автомобили.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи