а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електрон

мн. електрони
Вид збор: Именка, машки род
Една од основните честички на материјата, носител на негативниот електрицитет што кружи околу позитивно наелектризираното јадро во атомот.
Англиски: electron Албански: elektron
Употреба: Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи