а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електронски

електронска
Вид збор: Придавка
Што има својство за практична примена на атомите и на процесите што се јавуваат во електромагнетните полиња.
Англиски: electronic Албански: elektronik
Употреба: Информатика , Технологија
Примери:
Електронски систем.
Електронска пошта.
Електронска машина.
Електронска брава.
Електронска цевка.
Изрази
Електронска пошта - пошта испратена со помош на електронски комуникации преку компјутерска мрежа.
Електронски микроскоп - микроскоп кој работи со сноп од електрони што се соединуваат во фокус со помош на електрично или на магнетно поле.
Електронски сноп - сноп составен од електрони.
Електронска музика - музика добиена по електроакустичен пат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи