а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електромонтер

мн. електромонтери
Вид збор: Именка, машки род
Монтер за електрична мрежа.
Употреба: Технологија
Примери:
Повеќе од сто електромонтери се испратени на терен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи