а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електромагнетизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Однос меѓу електричните и магнетните појави
Англиски: electromagnetism Албански: elektromagnetizëm
Употреба: Физика
2. Наука што се занимава со проучување на заемното дејство меѓу електричните и магнетните појави.
Англиски: electromagnetism Албански: elektromagnetizmi
Употреба: Физика
3. Магнетизам појавен под дејство на електрицитет.
Англиски: electromagnetism Албански: elektromagnetizëm
Употреба: Физика
Изведенки
електромагнетски прид.
електромагнетскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи