а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електромагнетен

електромагнетниот
Вид збор: Придавка
Појава, процес или (обично) бран со магнетно својство предизвикано од влијанието на електрицитетот.
Англиски: electromagnetic Албански: elektromagnetik
Употреба: Физика
Примери:
Електромагнетни бранови (радио бранови, обична видлива светлина, ултравиолетова светлина, инфрацрвена светлина, рендгенски зраци, гама-зраци).
Електромагнетна појава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи