а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електролиза

мн. електролизи
Вид збор: Именка, женски род
Разложување на течностите со помош на електрична енергија.
Употреба: Хемија
Примери:
Кога електрохемиската ќелија работи во електролитички мод, процесот во неа се нарекува електролиза.
Електролиза на водата се врши во пластична пипета.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи