а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електрокардиограм

електрокардиограми
Вид збор: Именка, машки род
Графички приказ, снимка како одделна постапка во медицината за истражување на работата на срцето.
Англиски: electrocardiogram
Употреба: Медицина
Изведенки
ЕКГ скр.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи