а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електрода

мн. електроди
Вид збор: Именка, женски род
1. Електричен спроводник низ кој влегува или излегува електрицитет од електричен елемент.
Англиски: electrode Албански: elektrodë
Употреба: Физика
2. Приклучник за влез на електрична струја во некои апарати.
Албански: elektrodë
Употреба: Технологија
3. Местото преку кое се овозможува влез на електрична струја во некои апарати.
Албански: elektrodë
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи