а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електроанализа

мн. електроанализи
Вид збор: Именка, женски род
Анализа со помош на електролиза.
Употреба: Хемија
Примери:
Електроанализа со контрола на потенцијалот на катодата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи