а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електричен

електричниот
Вид збор: Придавка
1. Што произведува електрична струја.
Англиски: electric Албански: elektrik
Употреба: Технологија
Примери:
Електрична централа.
2. Што работи на електрична енергија.
Англиски: electric Албански: elektrik
Употреба: Технологија
Примери:
Електричен шпорет.
3. Што се засновува на електрицитет, што е во врска со електрицитет.
Англиски: electric Албански: elktrik
Употреба: Физика
Примери:
електрична енергија
електрично коло
електрично поле
FlexiMac
 менување на македонски глаголи