а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електрифицира

електрифицираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изврши, врши електрификација, воведе, воведува во употреба електрична енергија.
Англиски: electrify
Употреба: Технологија
Примери:
Новата власт ги електрифицира планинските села.
Изведенки
електрифицирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи