а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

електрика

(едн.) електриката
Вид збор: Именка, женски род
1. Електрицитет, електрична струја.
Англиски: electricity Албански: elektricitet
Употреба: Технологија
Примери:
Во куќата поставија жица за електрика.
Машините се завртија и водената сила ја претворија во електрика.
2. Осветлување со електрична енергија преку соодветни апарати.
Англиски: electricity Албански: elektricitet
Употреба: Технологија
Примери:
Во куќата немаше електрика.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи